GABINET STOMATOLOGICZNY ŁÓDŹ
tel. 42 655 46 60 | ul.Zgierska 115
GABINET STOMATOLOGICZNY WARSZAWA (Wola)
tel. 575 65 15 15 | ul. E. Ciołka 35 lok. 30
CZYNNE 7 DNI W TYGODNIU
... > OFERTA > STOMATOLOGIA DZIECIĘCA

Oferujemy:

– zorganizowanie Wizyty adaptacyjnej
– wypełnienia kompozytowe
– Kolorowe wypełnienia
– Komputerowe znieczulenie
– Lakowanie zębów
– lapisowanie zębów

LAKOWANIE ZĘBÓW

Lakowanie, inaczej uszczelnianie bruzd, to całkowicie bezbolesny zabieg profilaktyczny, mający na celu wypełnienie szczelin i zagłębień, występujących na powierzchniach żujących zębów, specjalną światłoutwardzalną substancją (lakiem). Bruzdy na powierzchniach żujących zębów trzonowych i przedtrzonowych stanowią doskonałe miejsce do zalegania resztek pokarmowych i płytki bakteryjnej. Głębokość bruzd praktycznie uniemożliwia ich właściwe wyczyszczenie. Z tych względów bruzdy powierzchni żujących zębów są najczęstszym miejscem powstawania procesu próchnicowego.Lak szczelinowy dokładnie wypełnia bruzdy i zagłębienia powierzchni żującej zęba, uniemożliwiając zaleganie resztek pokarmowych i bakterii. W ten sposób chroni ząb przed próchnicą.Aby zabieg lakowania był skuteczny, należy przeprowadzić go możliwie wcześnie, kiedy bruzdy nie uległy jeszcze demineralizacji i próchnicy. Lakowanie należy przeprowadzić w ciągu kilku miesięcy od pojawienia się powierzchni żującej zęba w jamie ustnej.

LAKIEROWANIE ZĘBÓW

Lakierowanie zębów lakierem fluorowym jest zabiegiem profilaktycznym mającym na celu wzmocnienie szkliwa zębów i zwiększenie jego odporności na próchnicę.Im więcej fluoru jest wbudowanego w strukturę szkliwa, tym bardziej jest ono odporne na demineralizację pod wpływem kwasów produkowanych przez bakterie próchnicowe. Dlatego dzisiaj fluor jest zawarty w każdej paście do mycia zębów i płynie do pielęgnacji jamy ustnej.

Przewagą profesjonalnej fluoryzacji w gabinecie stomatologicznym jest stosowanie lakierów o znacznie podwyższonym stężeniu fluoru w stosunku do produktów stosowanych samodzielnie w domu. Preparaty o dużym stężeniu fluoru mogą być stosowane tylko pod kontrolą lekarza dentysty, gdyż niewłaściwie lub w nadmiarze użyte mogłyby zaszkodzić. Przewaga fluoryzacji profesjonalnej nad fluoryzacją domową wynika również ze znacznie wydłużonej podaży fluoru w stosunku do metod domowych. Podczas mycia zębów fluor jest dostępny dla szkliwa przez czas mycia zębów i bardzo krótko po nim. Ze względu na formę lakieru, który zasycha na zębach na pewien czas, fluor jest dostępny dla szkliwa przez znacznie dłuższy okres (kilka – kilkanaście godzin) w bardzo dużym stężeniu.Zabieg fluoryzacji najkorzystniej jest przeprowadzać po gruntownym profesjonalnym wyczyszczeniu zębów (zabiegi skalingu i piaskowania zębów). Wtedy jego efektywność jest maksymalna.

Fluoryzacja lakierem może być przeprowadzana już u najmłodszych dzieci – gdy pojawią się pierwsze zęby mleczne – oraz u dorosłych. U dzieci stosuje się inny lakier niż u dorosłych. Lakier fluorowy stosowany u dzieci jest dla nich całkowicie bezpieczny i nie stwarza żadnego ryzyka przy przypadkowym połknięciu.

Lakier fluorowy używany u dorosłych jest bezbarwny i po zabiegu nie jest widoczny. Lakier fluorowy stosowany u dzieci ma barwę miodu ułatwiającą stomatologowi kontrolę ilości aplikowanego preparatu.

Lakierowanie zębów u dzieci powinno przeprowadzać się raz na trzy miesiące, natomiast u dorosłych raz na sześć miesięcy.

Lakierowanie zębów często jest mylone z lakowaniem zębów. Lakowanie zębów jest zabiegiem profilaktycznym polegającym na wypełnieniu bruzd zębów trzonowych i przedtrzonowych specjalną substancją zwaną lakiem szczelinowym.